Starbucks Madeleines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1883kj (451 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1883kj (451 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4000000953674316 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.38461538461539% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.4% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 20 |
| Sodium | 236mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 236mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Palets Bretons (Similarity score: 10.20)
- Jules Destrooper Butter Waffles (Similarity score: 12.53)
- Jules Destrooper Gaufrettes Au Beurre (Similarity score: 15.29)
- Bonne Maman 4 4 Nappe Bm (Similarity score: 16.00)
- Berde Tortitas De Mais Chocolate Negro (Similarity score: 16.71)
- Biscuiterie Brieuc,brieuc,terre Et Soleil Gâteau Breton Myrtilles (Similarity score: 16.82)
- Mini Caramel Waffles (Similarity score: 17.03)
- Bonne Maman Le Petit Quatre Quarts Chocolat Noir (Similarity score: 17.21)
- Ly Brothers Corporation Sugar Bowl Bakery, Madeleines, Orange (Similarity score: 18.91)
- Bonneterre Cake Gourmand Choco & Coco (Similarity score: 21.46)
- Hacendado Napolitanas Crema Cacao (Similarity score: 21.71)
- Armor Délices La Madeleine D'armor (Similarity score: 21.74)
- Dalemans Daelman's Caramel Wafers "stroopwafels" Orange Tin 8 11 Oz [pack Of (Similarity score: 22.60)
- Hema Gauffres Fourrées Au Sirop (Similarity score: 22.60)
- Daelmans Gaufres Fourrées Caramel (Similarity score: 22.60)