St Michel Donuts fourré chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1791kj (429 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1791kj (429 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 11.818181818181818% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.8% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 372mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 372mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Donuts Fourrés Chocolat (Similarity score: 6.89)
- St Michel Doonuts Fourrés (Similarity score: 8.09)
- Biscotti (Similarity score: 13.17)
- Casino Le Petit Tendre (Similarity score: 14.82)
- Cuétara Maria (Similarity score: 15.46)
- Nature Valley Nat Val Soft Baked Squares Piece Cinnamon Brown (Similarity score: 15.51)
- Bijou Madeleinettes Nature (Similarity score: 18.16)
- Oats & Honey Crunchy Granola Bars, Oats & Honey (Similarity score: 19.81)
- Crunchy Granola Bars (Similarity score: 19.81)
- Oats & Honey Crunchy Granola Bars, Oats & Honey (Similarity score: 19.81)
- Shurfine, Topco Associates Inc Crunchy Granola Bars (Similarity score: 19.81)
- E P F 8 Étoiles Au Beurre (Similarity score: 19.89)
- Plum Cake Con Yogurt (Similarity score: 20.49)
- Carrefour Magdalenas Sin Gluten (Similarity score: 21.96)
- Carrefour Magdalenas Sin Gluten (Similarity score: 21.96)