St Michel Broony
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1816kj (435 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1816kj (435 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 21.2% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.2% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 108.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oh My Sweet Cereales Rellenitos (Similarity score: 13.45)
- Biscotti Almond (Similarity score: 13.80)
- Primo Primo Madeleines Cu Pastă De Caise (Similarity score: 16.21)
- Brownie Bio Choco Noisette (Similarity score: 16.64)
- Nos Régions Ont Du Talent Croquants De Provence Aux Amandes (Similarity score: 16.93)
- Marabou,mondelez,almondy Marabou Mjölkchoklad Kladdkaka (Similarity score: 16.93)
- Lidl Chocolate Chip Mini Muffins (Similarity score: 17.31)
- Croquants Aux Amandes (Similarity score: 17.44)
- Lidl Double Chocolate Mini Muffins (Similarity score: 17.61)
- Panettone Au Chocolat (Similarity score: 17.84)
- Organic Spelt Lemon Snap Cookies (Similarity score: 18.71)
- Chocolate Hazelnut Granola, Chocolate Hazelnut (Similarity score: 18.84)
- Lemon Cookies (Similarity score: 18.94)
- Orange Cookies (Similarity score: 18.94)
- Raley's Organic Baobab & Coconut Granola (Similarity score: 19.17)