Squid chunks in their own ink
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.36g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.36g |
| Saturated Fat | 3.64g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 20.022002200220022% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 455mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 455mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bajamar Bajamar, Calamares Squid Pieces In Ink Sauce (Similarity score: 0.00)
- Iberia Squid, (pieces) In Ink Sauce (Similarity score: 0.00)
- Cooked Perfect, Home Market Foods Inc Cooked Perfect, Patty Fritters Bites, Honey Bbq Chicken (Similarity score: 12.40)
- White Meat Panko Chicken Nuggets (Similarity score: 12.88)
- Pilgrim's Pop Corn De Pechuga De Pollo Pilgrim's (Similarity score: 13.23)
- La Vie Claire 6 Blinis Gourmands (Similarity score: 15.04)
- Sea Cuisine, High Liner Foods Sea Cuisine, Breaded Cod Tender Flaky Fillets (Similarity score: 15.25)
- Dia Nuggets De Pollo (Similarity score: 16.40)
- Meijer Tuna Salad On Wheat Bread (Similarity score: 17.86)
- Gorton's, Gorton's Inc Gorton's, Panko Breaded Fish Fillets, Lemon & Cracked Peppercorn (Similarity score: 18.56)
- Waitrose Tomato & Mozzarella Arancini (Similarity score: 18.62)
- Caesar Pasta Salad With White Meat Chicken (Similarity score: 19.00)
- Kenza Halal 2 Cheeseburger Poulet (Similarity score: 19.31)
- Hénaff Langue De Boeuf Sauce Madère Henaff, (Similarity score: 19.42)
- Super Fresh Bread (Similarity score: 19.54)
Ingredients List
- Squid
- Vegetable Oil
- Tomato
- Onion
- Ink
- Spice
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)