Spruce Point Scottish Style Salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 502kj (120 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 502kj (120 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brandade De Morue (Similarity score: 9.52)
- Food4good Tranches Panées Lieu Noir (colin Lieu) De Pêche Française (Similarity score: 10.62)
- Comme J'aime Poulet Au Curry Et Son Riz (Similarity score: 11.20)
- Tajine De Poulet Et Semoule (Similarity score: 11.33)
- King's Crown Kichererbsen (Similarity score: 11.49)
- Boni Moussaka (Similarity score: 12.01)
- Dole Santa Fe Salad (Similarity score: 12.70)
- Mamie Bio Couscous Petits Légumes Au Poulet (Similarity score: 13.64)
- Taylor Farms Santa Fe Style Salad With Chicken (Similarity score: 13.83)
- Chef Select Chicken Tikka Masala (Similarity score: 14.33)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Carnitas & Salsa Verde Enchiladas (Similarity score: 15.34)
- Dietbon, Kitchen Diet, Kitchen Diet Fines Spaghetti Et Sa Sauce Bolognaise (Similarity score: 15.73)
- Delhaize Saucisse Au Jus De Viande (Similarity score: 15.80)
- The Hain Celestial Group Inc Ethnic Gourmet, Chicken Tikka Masala (Similarity score: 16.20)
- Marie Callender's, Herb Roasted Chicken (Similarity score: 16.98)
Ingredients List
- Atlantic Salmon
- Salt
- Pepper
- Garlic
- Cane Sugar
- Spice
- Fruitwood And Hardwood Smoke
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)