Sprague Soupe aux patates douces bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 268kj (65 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 268kj (65 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 0.16g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mango Chunks (Similarity score: 15.92)
- Red Kidney Peas (Similarity score: 16.07)
- Red Kidney Beans (Similarity score: 16.07)
- Oatly Oatly Hafer Vanille (Similarity score: 18.52)
- By Hoogesteger Oatmeal Smoothie (Similarity score: 19.38)
- Ametller Origen Gazpacho De Manzana Verde Y Aguacate (Similarity score: 19.46)
- La Sirena Salteado De Espinacas Al Ajillo (Similarity score: 19.55)
- Dennree Erbsen (Similarity score: 20.56)
- Tambuc Crema De Legumbres (Similarity score: 21.02)
- Sesame Grissini Breadsticks (Similarity score: 21.06)
- Princess And The Pea Erbsen Drink (Similarity score: 22.37)
- Soul Vegan Soul Vegan, Kale Greens (Similarity score: 23.06)
- Golden Whole Kernal Corn (Similarity score: 23.17)
- Organic Honey Chicken With Zucchini Noodles (Similarity score: 23.49)
- Liu Yang River GraƮnes De Lotus Au Naturel (Similarity score: 23.58)
Ingredients List
- Water
- Honey
- Unrefined Cane Sugar
- Rice Flour
- Butter
- Ginger
- Sea Salt
- Tomato
- Garlic
- Spice
- Sweet Potato
- Yeast
- Carrot
- Cream
- Hemp Seed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)