Split pea soup with ham
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 397kj (95 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 397kj (95 calories/kcal) |
| Fiber | 5.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.39g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.39g |
| Saturated Fat | 0.83g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -5 |
| Sodium | 195mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 195mg |
| Sugars | 2.49g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.49g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Split Pea Soup With Ham (Similarity score: 0.00)
- Healthy Choice Gourmet Steamers (Similarity score: 12.65)
- Stouffer's, Classics Spaghetti With Meat Sauce (Similarity score: 14.61)
- Freshona, Lidl Haricots Blancs (Similarity score: 15.09)
- Cuatro Cinco Enterprises Llc Traditional Refried Pinto Beans (Similarity score: 15.37)
- Richin Sardines In Tomato Sauce (Similarity score: 15.46)
- Bertyn Seitan Pepersteak (spelt) (Similarity score: 17.49)
- Richin Richin, Sardines In Tomato Sauce With Chilli (Similarity score: 17.66)
- Chicken Teriyaki (Similarity score: 18.41)
- Noel Delicias Al Corte Pechuga De Pavo (Similarity score: 18.77)
- Roasted Chicken Verde (Similarity score: 18.95)
- Sainsbury's Beef Lasagne (Similarity score: 19.17)
- Richin, Richin Trading Inc Richin, Sardines In Tomato Sauce (Similarity score: 19.28)
- Richin, Richin Trading Inc Richin, Sardines In Tomato Sauce With Chili (Similarity score: 19.28)
- Frami Haricots Noirs (Similarity score: 19.55)
Ingredients List
- Chicken Broth
- Veg Stable
- Sea Salt
- Natural Hickory Smoke Concentrate
- Herb
- Spice
- E234
- Green Peas
- Onion
- Carrot
- Ham
- Pork
- Water
- Sea Salt
- Evaporated Cane Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)