Split pea soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 393kj (94 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 393kj (94 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.71g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.71g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 1.63g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Linsen (Similarity score: 7.39)
- Colruyt Lentilles Brunes (Similarity score: 13.23)
- Fujisan Organic Edamame (Similarity score: 13.40)
- Colruyt Lentilles Brunes (Similarity score: 14.14)
- Crystal Farms Diced Potatoes With Onion (Similarity score: 14.28)
- Garbanzo Beans (Similarity score: 16.18)
- Harvest Protein Bowls (Similarity score: 16.35)
- Crystal Farms Simply Potatoes Steakhouse Seasoned Diced Potatoes (Similarity score: 17.30)
- Bush's Best Reduced Sodium Garbanzos Chick Peas (Similarity score: 18.02)
- Bush's Best Reduced Sodium Black Beans (Similarity score: 18.45)
- Eden Eden, Chili, Vegetarian, Made With Organic Kidney Beans, Kamut, & Spices (Similarity score: 19.11)
- Kiêm Yakiebi Citron Vert & Coriandre (Similarity score: 20.08)
- Wylwood Wylwood, Pinto Beans (Similarity score: 21.09)
- Irene's Bakery Gourmet Kitchen Irene's, Sweet Potato Bites (Similarity score: 21.98)
- Fat Free Refried Beans (Similarity score: 22.77)
Ingredients List
- Water
- Vegetable Broth
- Black Pepper
- Thyme
- Sage
- Bay Leaf
- Chipotle
- Green Peas
- Onion
- Celery
- Carrot
- Garlic
- Canola Oil
- Rice Starch
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)