Split pea & kale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 255kj (61 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 255kj (61 calories/kcal) |
| Fiber | 4.1 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.08g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.08g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.63g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- R Kitchen Organic Split Pea And Kale Soup (Similarity score: 5.66)
- Dr Mcdougall's Right Foods Vegan Soup, Chili Bean (Similarity score: 6.83)
- Dr Mcdougall's Right Foods Organic Vegan Soup, Black Bean (Similarity score: 7.35)
- Dr Mcdougall's Vegan Soup, Black Bean (Similarity score: 7.35)
- Soupe De Poisson, Cognac Et Safran (Similarity score: 14.67)
- Méditerranée Sauvage Soupe De Poissons À La Sétoise (Similarity score: 14.71)
- Soupe De Lentilles Aux Morilles (Similarity score: 15.72)
- Vitarroz Vitarroz, Pinto Beans (Similarity score: 17.63)
- Tomate Frito Artesano 100% (Similarity score: 18.49)
- Casino Ratatouille (Similarity score: 18.55)
- Betteraves Rouges (Similarity score: 18.80)
- Wild Caught Haddock Fillets (Similarity score: 19.40)
- Balsamic Vinaigrette (Similarity score: 20.12)
- Magazine Vegetarian Lentil Medley (Similarity score: 20.73)
- Hearty Garlic Sauce (Similarity score: 21.15)
Ingredients List
- Pea
- Water
- Kale Onions Celery
- Carrot
- Sea Salt
- Rosemary
- Canola Oil
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)