Spielberger Mühle Haferkleie ( Bio ) Spielberger Mühle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1506kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1506kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.6g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.072289156626503% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.1% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smile Crunch Crusca Di Avena Naturale (Similarity score: 3.39)
- Dukan Dukan Crusca D'avena (Similarity score: 3.94)
- Myllyn Paras Iso Täysjyvä Kaurahiutale (Similarity score: 4.85)
- Max Protein Harina De Gofre (Similarity score: 5.12)
- Colruyt Flocons D'avoine Bio (Similarity score: 5.34)
- Goldenbridge Farelo De Avela (Similarity score: 5.86)
- Flocons D'avoine (Similarity score: 6.02)
- Muesli Land Flocons D'avoine (Similarity score: 6.02)
- Eco Salim Riz Souflé (Similarity score: 6.33)
- Italians Do It Better Pâtes Fusilli (Similarity score: 6.40)
- Italians Do It Better Linguine (Similarity score: 6.40)
- Italians Do It Better Penne Rigate (Similarity score: 6.40)
- Italians Do It Better Spaghetti (Similarity score: 6.40)
- Salvado De Avena (Similarity score: 6.41)
- Penne Rigate (Similarity score: 6.41)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)