Spartan Egg Mates Made With Real Egg Whites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 226kj (55 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 226kj (55 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.87g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.87g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 185mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 185mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Amazing Egg (Similarity score: 0.00)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Egg Mates, Egg Mates (Similarity score: 0.00)
- Egg Substitute (Similarity score: 0.00)
- 99% Liquid Egg Product (Similarity score: 0.00)
- Hannaford, Hannaford Bros Co 99% Liquid Egg Product (Similarity score: 0.00)
- Lucerne Farms Liquid Eggs 99% Egg Product (Similarity score: 0.00)
- Original Liquid Egg Substitute Made From Real Eggs, Original (Similarity score: 0.00)
- Hannaford Bros Co Egg Mates (Similarity score: 0.00)
- 99% Liquid Egg Product (Similarity score: 0.00)
- The Amazing Egg (Similarity score: 0.00)
- Heb Real Eggs Original (Similarity score: 1.44)
- Egg Substitute (Similarity score: 1.44)
- Lucerne Farms Liquid Eggs (Similarity score: 4.09)
- Shoprite The Great Eggscape 99% Egg Product (Similarity score: 5.66)
- Shoprite 99% Egg Product (Similarity score: 5.66)
Ingredients List
- Egg White
- Maltodextrins
- Vitamins
- Minerals
- Iron
- Vitamin E
- Zinc Sulfate
- Calcium Pantothenate
- Vitamin B12
- E101
- Thiamin
- Less Than 1% Of The Following
- Vitamins
- Vitamin B6
- Pyridoxine Hydrochloride
- Folic Acid
- Biotin
- Cholecalciferol
- Natural Flavouring
- Colour
- Spice
- Salt
- Onion Powder
- E415
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)