Spar Pan Multicereales
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.833333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.8% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 4.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casa Morando Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 7.14)
- Lidl 6 White Pitta Breads (Similarity score: 8.98)
- Coop Torteloni Kylling & Bacon (Similarity score: 9.01)
- Tortellini Con Pollo Y Bacon (Similarity score: 10.88)
- Easy Bakery Ciabattina's (Similarity score: 11.08)
- Lustucru Sélection Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 11.40)
- Tramezzini Tonno E Salsa Leggera (Similarity score: 12.79)
- Lidl 6 White Pitta Breads (Similarity score: 12.96)
- Hiper Dino Pan De Molde Multicereales (Similarity score: 13.09)
- Florentin Hummus Wasabi Bio (Similarity score: 13.23)
- Belle France Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 13.38)
- Viva La Mamma, Beretta, Piatti Freschi Italia I Tramezzini Viva La Mamma (Similarity score: 13.53)
- Berlina De Chocolate (Similarity score: 14.44)
- Medfood Hummus (Similarity score: 14.47)
- Epid'or Pan De Molde Multicereal (Similarity score: 15.20)