Spar Feine Küche Spaghetti Carbonara
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 532kj (128 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 532.0kj (128 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 56.52173913043479% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.5% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 480.0mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480.0mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lasana Bolonesa (Similarity score: 7.56)
- Platos Tradicionales Lasaña Boloñesa (Similarity score: 7.56)
- Cannelloni Garnis Cabillaud (Similarity score: 8.91)
- U Quenelles De Volaille Sauce Champignons (Similarity score: 11.47)
- Signature Sausage Lasagna (Similarity score: 11.77)
- U Quenelles De Volaille Sauce Champignons (Similarity score: 12.40)
- Tzatziki (Similarity score: 12.55)
- Les Légendaires Langue De Boeuf Sauce Piquante (Similarity score: 13.18)
- Tikka Masala Sauce, Tikka Masala (Similarity score: 17.00)
- Gnocchi De Pommes De Terre Et Truffe D'ete (Similarity score: 17.15)
- Thiriet Aile De Raie, Sauce Aux Câpres (Similarity score: 20.26)
- Macaroni & Cheese (Similarity score: 21.52)
- Western Family Western Family, Premium Chili Con Carne With Beans, Mild (Similarity score: 21.60)
- Chili With Beans (Similarity score: 21.60)
- Premium Hearty Chili With Beans (Similarity score: 21.60)