Spar Arroz con leche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 469kj (113 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 469kj (113 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 57.89473684210527% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.9% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Milsani Yogur Con Fresa (Similarity score: 11.15)
- Bonarea Flan Sabor Café (Similarity score: 11.59)
- Danone,danette Danette Caramel (Similarity score: 12.28)
- Paul’s Paul’s Zymil Lactose Free Low Fat Milk (Similarity score: 12.66)
- Valio Vaniljsås (Similarity score: 13.31)
- Malo Emprésuré Saveur Chocolat Tonka 4 X 125 G (Similarity score: 14.12)
- Blackberry Lowfat Yogurt With Cinnamon Crunch, Pie Crust Pieces & Oat Clusters (Similarity score: 14.53)
- Froiz Crema Bombón (Similarity score: 14.76)
- Clesa Yogurt Crema Bombón Original (Similarity score: 14.76)
- Délisse,marque Repère Crème Dessert Chocolat Noir 125 G X 4 500 G (Similarity score: 15.15)
- Desira Vanille Pudding Und Sahne (Similarity score: 15.17)
- Key Lime Lowfat Yogurt With Graham Crackers & White Chocolate Chips (Similarity score: 15.21)
- Müller Milchreis Vanille (Similarity score: 15.87)
- Vanilla Bean (Similarity score: 16.00)
- Protein Rich Nonfat Yogurt (Similarity score: 16.12)