Soya life Soyalife Tofu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 657kj (158 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 657kj (158 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aha!,migros,migros Bio Soja Line Tofu Nature (Similarity score: 4.24)
- Thiriet Filets De Cabillaud Meuniere (Similarity score: 5.14)
- Picard 4 Brochettes De Saumon Atlantique, Colin Lieu Et Ananas Au Basilic Et Au Piment D'espelette (Similarity score: 10.20)
- San Fabio,bauernland Eg Mozarella Leicht (Similarity score: 12.02)
- Edeka Bio Natürlich Vegan Bio Tofu (Similarity score: 12.54)
- M Classic Thon Rosé À L'huile (Similarity score: 12.68)
- Tf Ribbbvble Rock (Similarity score: 15.19)
- Danival Graines Express Trésor Du Maroc (Similarity score: 17.63)
- Caesar Salad With Grilled Chicken Breast (Similarity score: 18.12)
- Seafood Salad (Similarity score: 18.36)
- Bjorg Tofu Fumé (Similarity score: 18.89)
- Filets De Maquereaux À La Marinades Bio (Similarity score: 19.73)
- Picard Poisson Pané (Similarity score: 19.83)
- Saint Eloi Basmati Express 2min Micro Ondes (Similarity score: 20.03)
- Les Mouettes D'arvor Maquereaux Marinés Bio (Similarity score: 20.18)
Ingredients List
- Water
- Soya Bean
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)