Soy Vay Marinade & sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 20 |
| Sodium | 3105mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 3105mg |
| Sugars | 36.84g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 36.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soy Vay Marinade & Sauce, Veri Veri Teriyaki (Similarity score: 0.00)
- Soy Vay Marinade & Sauce (Similarity score: 0.00)
- Juanola Jalea Real Niños (Similarity score: 26.96)
- Heuschen&schrouff Hoisin Sauce (Similarity score: 36.21)
- Flying Goose Brand Hoisin Sauce (Similarity score: 36.21)
- Flying Goose Brand Hoisin Sauce 525 G Hoi Sin Flying Goose (Similarity score: 36.21)
- Hoisin Sauce (Similarity score: 36.21)
- Hoisin Sauce (Similarity score: 36.21)
- Signature Select Teriyaki Marinade (Similarity score: 46.68)
- Flying Goose Brand Hoisin Sauce (Similarity score: 48.67)
- Miyako Oriental Foods Inc Soy Bean Paste (Similarity score: 54.52)
- Byodo Französischer Dijon Senf (Similarity score: 65.43)
- Blood, Byodo Scharfer Senf (Similarity score: 65.54)
- Byodo Scharfer Senf (Similarity score: 66.16)
- Soy Vay Soy Vay, Wasabi Teriyaki Marinade & Dip (Similarity score: 73.93)
Ingredients List
- Soy Sauce
- Sugar
- Vegetable Oil
- Dehydrated Onion
- Sesame Seeds
- Garlic
- Ginger Puree
- Sesame Oil
- Ginger
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)