Soy Pro Soy pro boulette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 761kj (182 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 761kj (182 calories/kcal) |
| Fiber | 7.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.6 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.169491525423728% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -2 |
| Sodium | 559.9999999999999mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 560mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cornatur,migros Boulettes (Similarity score: 12.28)
- Auchan Filet De Limande Du Nord Meunière (Similarity score: 16.18)
- Atria Hornet Snacks Crispy Chicken Fingers (Similarity score: 16.20)
- Chef Select,lidl (Similarity score: 16.28)
- Charcuterie Serres Pâté De Tête Aux Cornichons (Similarity score: 16.69)
- Cora Filets De Limande Meunière (Similarity score: 17.15)
- U Filet De Limande Du Nord Meunière (Similarity score: 17.15)
- Auchan Filet Limande Du Nord Meunière (Similarity score: 17.55)
- Filet De Limande Du Nord Meunière (Similarity score: 17.55)
- Auchan, Groupe Auchan Filet De Limande (Similarity score: 18.39)
- Auchan Filet De Limande Du Nord Meunière (Similarity score: 18.39)
- Filets De Limande Du Nord Meunière (Similarity score: 18.39)
- Delhaize Saumon Fumé Norvège (Similarity score: 18.84)
- Auchan Filet De Limande Du Nord Façon Meuniere (Similarity score: 18.86)
- Auchan Filet De Limande Du Nord Façon Meuniere (Similarity score: 18.86)
Ingredients List
- Potato Fibre
- Onion Powder
- Dextrose
- Garlic Powder
- Maltodextrins
- Iron
- Vitamin B12
- Onion
- Potato Starch
- Potato Protein
- Flavouring
- Natural Flavouring
- Thickener
- Sea Salt
- Herbs And Spices
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)