Quaker Puffed Wheat Regular Cereal 5.2 Ounce Paper Box
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1506kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1506kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 11.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.05g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.05g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.38235294117647% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.4% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.96g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quaker Quaker Steel Cut 3 Minute Oats 25 Ounce Paper Canister (Similarity score: 4.32)
- Fiorentini Fiocchi Di Avena (Similarity score: 4.90)
- Ancient Harvest Ancient Grains Organic Hot Cereal (Similarity score: 5.68)
- Vajra Son D'avoine (Similarity score: 6.20)
- Kölln Kolln Copos (Similarity score: 6.23)
- Bjorg Porridge 3 Céréales (Similarity score: 6.33)
- Kölln Avena En Copos Suave Marca Kölln (Similarity score: 6.39)
- Koelln Echte Kölln Kernige Fiocchi D'avena Robusti (Similarity score: 6.39)
- Kölln Copos De Avena Fuertes (Similarity score: 6.39)
- Kölln, Kölln Haferflocken Kernige (Similarity score: 6.39)
- Fiocchi D’avena (Similarity score: 6.39)
- Pirkka,myllyn Paras Suomalainen Kaurahiutale (Similarity score: 6.40)
- Kölln Kernige (Similarity score: 6.45)
- Nature's Promise,delhaize,premia Nature's Promise Ovsene Pahuljice (Similarity score: 6.57)
- Quaker Quaker Select Starts Organic Instant Oatmeal Original (8 98 Ounce) 7 9 Ounce 8 Pack Paper Packet (Similarity score: 7.05)
Ingredients List
- Puffed Wheat
- Ferrous Sulfate
- E375
- E330
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- One Of The B Vitamins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)