Quai Sud Cacao bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 56.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Preparation Pour Cookies Chocolat Noir Er Pepites De Caramel (Similarity score: 10.74)
- Gourmet In Love Le Cacao , 200g (Similarity score: 11.70)
- Quai Sud Cacao "comme Avant" (Similarity score: 12.04)
- Linea Natura Orangen Lebkuchen (Similarity score: 15.71)
- U,u Saveurs Tranches D'oranges Confites Enrobées De Chocolat Noir Saveurs (Similarity score: 17.89)
- Assortiment De Pain D'épices Fabrezan (Similarity score: 19.83)
- Le Tour De Main,colibri Bûche Pâtissière, Chocolat (Similarity score: 20.99)
- Energy Bar (Similarity score: 21.07)
- Spar Gemischte Schokolade Lebkuchen (Similarity score: 22.34)
- Valor (Similarity score: 22.50)
- Bebeto Strawberry Laces (Similarity score: 22.65)
- Strawberry Laces (Similarity score: 22.65)
- Sour Punch Sour Punch Strawberry Sour Straws Tray (Similarity score: 22.94)
- American Licorice Company Rainbow Straws Candy, Strawberry, Green Apple (Similarity score: 22.95)
- Sour Punch Straws (Similarity score: 22.95)