PUR NATUR Joghurt Greek Style
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 523kj (125 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 523kj (125 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 6.1999998092651g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 61.999998092651% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 40.000000596048004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 4.5999999046326g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pilos Görög Krémjoghurt (Similarity score: 3.39)
- Spar Natur Pur Bio Joghurt Griechischer Art (Similarity score: 3.40)
- Milsani Yogur Griego Natural (Similarity score: 5.46)
- Salakis Turkisk Naturell Ekologisk Yoghurt 10% Fett (Similarity score: 6.04)
- Elsa,migros Yogos Nature (Similarity score: 6.26)
- Elsa Yaourt Yogos Nature (Similarity score: 6.26)
- Tesco Greek Style Natural Yogurt (Similarity score: 6.58)
- Migros Coeur De Lait (Similarity score: 6.72)
- Tolonis, Mlekovita Jogurt Naturalny Typu Greckiego (Similarity score: 7.20)
- Hacendado Yogur Natural Al Estilo Griego (Similarity score: 7.37)
- Tesco Tesco Fresh Custard (Similarity score: 7.39)
- Aleksios Sahne Joghurt (Similarity score: 7.42)
- Coviran Yogur Griego (Similarity score: 7.68)
- Consum Griego Natural Consum (Similarity score: 7.68)
- Лактима Балкан Цедено Кисело Мляко 10 % (Similarity score: 7.73)
Ingredients List
- Cream
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)