Pumpkin spice oat bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1556kj (372 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1556kj (372 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.98g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.98g |
| Saturated Fat | 10.47g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 75.05376344086022% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.1% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 163mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 163mg |
| Sugars | 18.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panettone (Similarity score: 21.88)
- Panettone Italiana (Similarity score: 21.88)
- Vergani Panettone Di Milano (Similarity score: 21.88)
- Panettone Di Milano (Similarity score: 21.88)
- Coop Fior Fiore Colomba Dolci Frutti Coop (Similarity score: 22.29)
- Vegan Friendly Panettone (Similarity score: 22.62)
- Auchan Sweet Burger Chocolat (Similarity score: 22.97)
- Maina Panettone (Similarity score: 23.93)
- Maina Panettone Zuppa Inglese (Similarity score: 23.93)
- The Cheesecake Factory Bakery Incorporated Cheesecake (Similarity score: 25.43)
- Santangelo Panettone Santangelo (Similarity score: 26.04)
- Colomba Con Crema Di Cioccolato (Similarity score: 26.17)
- Hostess Frozen Dairy Dessert Sandwich (Similarity score: 26.37)
- Mason St Bakehouse Bars (Similarity score: 27.05)
- Jewel Bake Shop Oat Granola Bar (Similarity score: 27.05)
Ingredients List
- Whole Grain Oat Flakes
- Cinnamon
- Clove
- Vitamin E
- Brown Rice Syrup
- Coconut Oil
- Cane Sugar
- Water
- Pumpkin
- Vegetable Glycerin
- E415
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)