Pumpkin spice latte truffle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1904kj (456 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1904kj (456 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 12.12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 12.1g |
| Score | 25 |
| Sodium | 45mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 45mg |
| Sugars | 57.58g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shurfine Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 15.70)
- Key Food, Key Food Stores Co Op Inc Coffee Creamer (Similarity score: 15.70)
- Great Value Coffee Creamer (Similarity score: 15.70)
- Coffee Creamer (Similarity score: 15.70)
- Western Family Non Dairy Creamer For Coffee, Hazelnut (Similarity score: 15.73)
- Fred's Inc Freds, Non Dairy Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 15.73)
- Favols Orangettes (Similarity score: 18.14)
- Back Family Milchschokoladenstreusel (Similarity score: 19.85)
- Vicens Chocolat A La Pedra D'agramunt (Similarity score: 21.96)
- Hebert, Hebert Confections Llc Dark Chocolate (Similarity score: 22.55)
- Hebert, Hebert Confections Llc Dark Chocolate Filled With Coconut Cream (Similarity score: 22.55)
- Russell Stover, Russell Stover Candies Inc Russell Stover, Bites Candy, Pomegranate (Similarity score: 22.73)
- Russell Stover, Russell Stover Candies Inc Russell Stover, Bites, Blueberry (Similarity score: 22.73)
- Guimauves Enrobées De Chocolat Au Lait (Similarity score: 22.79)
- E Wedel Ptasie Mleczko Creamy Flavour (Similarity score: 22.84)
Ingredients List
- Milk Chocolate
- Burnt Sugar
- Coffee Extract
- Modified Starch
- Pumpkin
- Cinnamon
- Allspice
- Nutmeg
- Ginger
- Mace
- Clove
- Certified Cane Sugar
- E1103
- Corn Syrup
- White Chocolate
- Whipping Cream
- Whey Powder
- Natural Flavouring
- Glucose Syrup
- Invert Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)