Puffy's Skyr
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 376kj (90 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 376kj (90 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.3g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 74.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 10.7g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Activia Activia Au Bifidus (Similarity score: 12.15)
- Zelene Doline, Mlekarna Celeia Probiotični Jogurt Lca (Similarity score: 20.80)
- Milbona Yogurt (Similarity score: 22.53)
- Shoprite Shoprite, Rice Pudding (Similarity score: 23.30)
- Rice Pudding (Similarity score: 23.30)
- Rice Pudding (Similarity score: 23.30)
- Homestyle Rice Pudding (Similarity score: 23.30)
- Lemongrass Chicken With Green Beans And Carrots In Lemongrass Coconut Sauce, Lemongrass Chicken (Similarity score: 23.73)
- Fromage Frais Mi Chevre Traditionnel Du Poitou (Similarity score: 23.74)
- Z Bregov,vindija Protein Kokos Badem Puding (Similarity score: 24.45)
- Kalo Authentic Greek Yoghurt (Similarity score: 24.91)
- Eroski Yogur Natural Con Leche De Oveja (Similarity score: 25.44)
- Bonpreu Iogurt Natural Con Mermelada De Fresas (Similarity score: 25.95)
- Valio Valio Profeel Protein Pudding (Similarity score: 25.96)
- Muller Milch Reis High Protein Schoko Banane (Similarity score: 26.01)