Pudliszki Koncentrat pomidorowy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 440kj (106 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 440kj (106 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714288% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pudliszki Koncentrat Pomidorowy (Similarity score: 3.40)
- Pudliszki Koncentrat Pomidorowy (Similarity score: 5.49)
- Concentré De Tomates (Similarity score: 8.75)
- Double Concentré De Tomates (Similarity score: 12.02)
- Prix Mini Double Concentré De Tomates (Similarity score: 16.15)
- Prosain Aubergines À La Tomate Sans Sel Ajouté (Similarity score: 18.40)
- Carrefour Double Concentré De Tomates (Similarity score: 19.59)
- Double Concentré De Tomates (Similarity score: 20.80)
- Double Concentre De Tomate (Similarity score: 22.73)
- Betteraves Rouges (Similarity score: 23.99)
- Roasted Sweet Potatoes (Similarity score: 24.09)
- Compote Pomme Chataigne (Similarity score: 26.78)
- Bruce's Cut Sweet Potatoes In Syrup (Similarity score: 27.33)
- Dia Compote De Pêche (Similarity score: 27.55)
- Dmbio Tomatenmark 2 Fach Konzentriert (Similarity score: 27.72)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)