Pudding snacks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 272kj (66 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 272kj (66 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.09g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.09g |
| Saturated Fat | 1.63g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 114mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 114mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Snack Pack Pudding Sugar Free Vanilla, 13 Oz (Similarity score: 1.54)
- Hy Vee Sugar Free Vanilla Flavored Pudding Cups (Similarity score: 1.54)
- Food Club Vanilla Sugar Free Pudding Snacks, Vanilla (Similarity score: 1.54)
- Shoprite Shoprite, Pudding Snacks, Vanilla (Similarity score: 2.79)
- Safeway Kitchens Pudding Snack (Similarity score: 2.79)
- Snack Pack Pudding Sugar Free Caramel, 13 Oz (Similarity score: 15.80)
- My Day Strawberry Milk (Similarity score: 16.22)
- Lait De Chèvre Entier (Similarity score: 17.09)
- Blue Hill Yogurt (Similarity score: 17.69)
- Mi Niño Yogur Natural (Similarity score: 17.96)
- Darigold Bulgarian Style Buttermilk (Similarity score: 18.36)
- Blue Hill Beet Yogurt (Similarity score: 19.16)
- Blue Hill Farm Fresh Yogurt (Similarity score: 19.16)
- Emmi Lait Entier (Similarity score: 19.28)
- Tippin's Roasted Garlic Tomato Soup (Similarity score: 19.54)
Ingredients List
- Water
- E407
- Milk Protein Isolate
- Colour
- Natural And Artificial Flavouring
- E955
- E950
- Modified Corn Starch
- Skimmed Milk
- Palm Oil
- E965
- E420
- Contains Less Than 2% Of
- Salt
- E481
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)