Psst Iced Cinnamon Roll
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1682kj (403 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1682kj (403 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.46g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.46g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 19 |
| Sodium | 232mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 32.14g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Raspberry Cream Cheese Cake Bites (Similarity score: 7.89)
- Pumpkin Squares (Similarity score: 12.44)
- Sara Lee, Cinnamon Rolls (Similarity score: 14.21)
- Cinnamon Roll, Cinnamon (Similarity score: 14.28)
- Cinnamon Minis Rolls, Cinnamon (Similarity score: 14.28)
- Crumb Cake, Chocolate Chip (Similarity score: 16.89)
- Casino Barres De Céréales Au Chocolat Noir (Similarity score: 17.94)
- Anderson Trail Inc Oatsnack (Similarity score: 18.58)
- Anderson Trail Inc Woats, Oatsnack, Cookies 'n' Dreams (Similarity score: 18.58)
- New Desserts Inc Just Desserts, Mango Bites (Similarity score: 19.36)
- Aviateur Aviateur, Almond Rounds (Similarity score: 19.48)
- Quaker Barras Quaker Rellenas Con Fresa (Similarity score: 19.77)
- Nestlé Golden Grahams Céréales Et Lait (Similarity score: 20.21)
- Simple Truth, The Kroger Co Simple Truth, Gluten Free Animal Crackers (Similarity score: 20.21)
- วีฟู๊ดส์,vfoods,v Foods ขนมปังไส้สับปะรด (Similarity score: 20.26)
Ingredients List
- Wheat Flour
- E471
- Brown Sugar
- Corn Syrup
- Cinnamon
- Whey
- Soy Grits
- Modified Corn And Wheat Starch
- Wheat Starch
- Salt
- Vital Wheat Gluten
- Sugar
- Yellow Corn Flour
- Skimmed Milk
- E406
- Raising Agent
- Preservative
- E481
- E472e
- E412
- E401
- Natural And Artificial Flavouring
- Water
- Yeast Nutrients
- E415
- Spice
- Enzyme
- Sodium Citrate
- E300
- E160b
- Turmeric
- E920
- Colour
- Vegetable Oil
- Egg
- High Fructose Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of
- Soya Flour
- Dextrose
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)