PSP Queue de crevette crue
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 346.06kj (83 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 346.1kj (83 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.79g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.79g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 34.48275862068965% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.5% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 0.58g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Queue De Crevettes (black Tiger) Penaeus Monodon (Similarity score: 1.30)
- Psp Crevette Decortiquee Deviennee (Similarity score: 4.36)
- Queues De Crevettes Crues Congelées (Similarity score: 4.36)
- Queues De Crevettes Crues (Similarity score: 4.46)
- Queues De Crevettes Congelées (Similarity score: 5.80)
- Freres Tang Queue De Crevettes Congelees (Similarity score: 5.80)
- Marès Duo Lotte Du Cap & Crevettes Sauvages Surg (Similarity score: 6.38)
- Farm Raised Skinless Tilapia Fillets (Similarity score: 7.40)
- Apolo Preparado Para Paella Y Sopa (Similarity score: 11.88)
- Eroski Calamar Limpio Congelado (Similarity score: 13.45)
- Cassoulet Au Confit De Canard (Similarity score: 16.96)
- Noix De Saint Jacques Sans Corail (Similarity score: 17.05)
- Traiteur De Cornouaille Filets De Merlu Blanc (Similarity score: 18.61)
- K Classic Linsen (Similarity score: 20.79)
- Golden Seafood Kap Seehecht Filets (Similarity score: 21.05)
Ingredients List
- Shrimp
- Water
- Salt
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)