Prozis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1443kj (345 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1443kj (345 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.4g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.4g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sweet Corner,lidl Griesbrei (Similarity score: 16.71)
- Froiz Yogur Sabor Fresa (Similarity score: 17.18)
- Supersol Yogures De Sabores (Similarity score: 17.86)
- Gailla Yogur Natural (Similarity score: 17.94)
- Hacendado Yogur Fresa (Similarity score: 21.09)
- Consum Yogurt Azucarado Sabor A Fresa (Similarity score: 21.34)
- Consum Yogur Sabor Macedonia (Similarity score: 21.34)
- Хръстев Ориз Български (Similarity score: 23.40)
- Terra Nostra Food Penne 100% Farina Di Ceci (Similarity score: 24.87)
- Farina Di Mais Per Polenta (Similarity score: 26.08)
- Farina Di Mais (Similarity score: 27.20)
- Dilek Polenta Maisgrieß (Similarity score: 27.20)
- Lo Conte Fiori In Ostia (Similarity score: 28.48)
- Alipende Yogures Sabores (Similarity score: 29.52)
- Supersol Tarta De Chocolate Con Galletas (Similarity score: 29.96)