Provenance nature Bonbons Miel-Eucalyptus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1598kj (382 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1598kj (382 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.01g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 2% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 2% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 89.6g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 89.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonbons Au Miel Et À L'eucalyptus (Similarity score: 0.00)
- Miel Besacier Bonbons Au Miel Saveur Eucalyptus (Similarity score: 0.00)
- Provenance Nature Bonbons Miel (Similarity score: 0.00)
- Savimiel Bonbons Au Miel Et Seve De Pin (Similarity score: 0.00)
- Bonbons Au Miel Et Sève De Pin (Similarity score: 0.00)
- Bonbons Miel Et Propolis (Similarity score: 4.53)
- Bajolet Jean Luc Pastilles Ovales (Similarity score: 4.53)
- Bonbon Au Miel Au Naturel (Similarity score: 4.53)
- Fernand,fernand Confiseur Meringue Petit Bébé (Similarity score: 4.54)
- Miel Besacier,besacier Miel Besacier (Similarity score: 5.09)
- Alpes Miel Bonbons Au Miel Nature (Similarity score: 5.34)
- Bonbons Nature 250g (Similarity score: 5.34)
- Alpes Miel Bonbons Au Miel Eucalyptus (Similarity score: 5.34)
- Huilerie Richard Pastilles Miel (Similarity score: 5.34)
- Bonbons Au Miel (Similarity score: 5.38)
Ingredients List
- Sugar
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)