Prosciutto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 897kj (215 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 897.0kj (215 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 25g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25.0g |
| Saturated Fat | 5.3571428571429g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 42.8571428571432% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 1857.1428571429203mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1857.1mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Applegate Naturals Prosciutto (Similarity score: 0.00)
- Fratelli Beretta Usa Inc Prosciutto Crudo (Similarity score: 2.83)
- Private Selection Private Selection, Cubetti Naturally Dry Aged Prosciutto (Similarity score: 2.83)
- Applegate Natural Prosciutto (Similarity score: 2.83)
- Italian Style Specialties Made With All Natural* Ingredients (Similarity score: 2.83)
- Creminelli Fine Meats Llc Prosciutto Air Dried Pork Artisan Charcuterie, Prosciutto (Similarity score: 2.83)
- Creminelli Fine Meats Creminelli Fine Meats, Pancetta (Similarity score: 5.79)
- Prosciutto (Similarity score: 5.79)
- Creminelli Fine Meats Cubed Prosciutto (Similarity score: 5.79)
- Don Pollo Viande De Dinde Séchée (Similarity score: 33.36)
- Virutas De Jamón (Similarity score: 36.41)
- Jamón Reserva De Hembra (Similarity score: 36.76)
- Monique Ranou Le Mathurin Classique Format Familial (Similarity score: 37.09)
- U Viande Des Grisons (Similarity score: 37.86)
- Laucke Golden Wholemeal (Similarity score: 38.43)