Prosain Poids chiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 561kj (135 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 561kj (135 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 339.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 340mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl Buddha Bowl (Similarity score: 9.16)
- Carrefour Riz À La Cantonaise Express' (Similarity score: 9.70)
- Pur Etc Taboulé Libanais Au Quinoa Et Houmous (Similarity score: 9.81)
- La Vie Claire Pois Chiches (Similarity score: 9.90)
- Bouton D'or Pom'potatoes Paprika (Similarity score: 10.24)
- Schwarzbach Feinkost Erzgebirgischer Kartoffelsalat (Similarity score: 11.62)
- White Sauce (Similarity score: 11.79)
- General Tso's Chicken Bowl (Similarity score: 11.91)
- Open Nature Sweet & Savory Vegetable Rice Bowl (Similarity score: 12.38)
- Tipiak Poêlée À La Bretonne (Similarity score: 12.52)
- Korean Style Fried Chicken With Sweet & Spicy Sauce And Vegetables Topped With Roasted Sesame Seeds Rice Bowl, Korean Style Fried Chicken (Similarity score: 12.65)
- Salade De Pdt, Poulet, Carottes Rôties, Sauce Betterave (Similarity score: 12.84)
- Marks & Spencer Trader Joe's Kale Gnocchi (Similarity score: 12.88)
- Vegetable Stir Fry Mushrooms, Snap Peas, Edamame, Red & Yellow Bell Peppers, Carrots & Bok Choy With Rice Noodles In A Ginger Soy Sauce, Vegetable Stir Fry (Similarity score: 12.93)
- Leader Price Souskay De Poulet (Similarity score: 12.98)
Ingredients List
- Water
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)