Proformance Energy bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1648kj (394 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1648kj (394 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 70.2127659574468% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.2% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 35g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Caramel À Tartiner (Similarity score: 18.74)
- Arthur Paul's Cheesecake Pops (Similarity score: 19.52)
- Panettone Bio Aux 7 Céréales (Similarity score: 19.97)
- Pizza Cookie (Similarity score: 20.17)
- Colomba Al Limoncello (Similarity score: 20.74)
- El Corte Inglés Pandoro Relleno De Chocolate (Similarity score: 21.44)
- Fraccaro Panettone Bio 7 Cereales (Similarity score: 21.92)
- Paluani Pandoro (Similarity score: 22.42)
- Giovanni Cova & C Colomba Limoncello (Similarity score: 23.55)
- Pandoro Creme Patissiere (Similarity score: 23.71)
- Betty Crocker Sugar Cookie Mix 5 Pack (Similarity score: 24.36)
- El Corte Inglés Pandoro (Similarity score: 25.13)
- Kellogg's Special K Pay De Queso Y Frambuesa (Similarity score: 25.54)
- Dal Colle Pandoro Della Tradizione (Similarity score: 25.99)
- Dal Colle Pandoro (Similarity score: 25.99)