Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 126kj (31 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 126kj (31 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4000000953674g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mucci Le Grand (Similarity score: 17.46)
- Danone,vitalinea Vitalinea (Similarity score: 26.27)
- Nestlé Media Crema (Similarity score: 31.98)
- Dairylea Dairylea Processed Cheese Portions Regular (Similarity score: 38.73)
- Kara Uhu Coconut Milk (Similarity score: 39.33)
- Olympus Original Griechischer Joghurt (Similarity score: 39.76)
- Silk, Wwf Operating Company Nut Based Beverage (Similarity score: 40.27)
- Sontner Fruchtjoghurt Fettarm, Diverse Fruchtsorten (Similarity score: 40.47)
- Eroski Revuelto De Ajetes, Esparragos Verdes Y Gambas (Similarity score: 40.60)
- Hood, Hp Hood Llc Hood, Calorie Countdown, 2% Reduced Fat Dairy Beverage (Similarity score: 41.12)
- Milram,ravensberger Milchreis (Similarity score: 42.93)
- Kroger, The Kroger Co Light Iced Coffee Beverage (Similarity score: 43.18)
- Immerhin Vanille Milch (Similarity score: 43.40)
- Grace Coconut Water (Similarity score: 43.67)
- Ah Rijst Wafels (Similarity score: 44.08)