Produits blancs,Carrefour Riz Long Grain
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1525kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1525kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.4g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.4g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Riz Long Cuisson Rapide (Similarity score: 2.86)
- Golden Sun Riz Étuvé Cuisson Rapide (Similarity score: 2.94)
- Golden Sun Parboiled Reis (Similarity score: 2.94)
- Happy Harvest Reis Parboiled (Similarity score: 2.94)
- Goldensun Riz Long Étuvé (Similarity score: 2.94)
- Golden Sun Riz Long Grain (Similarity score: 2.94)
- Golden Sun Langkorn Parboiled Spitzenreis (Similarity score: 2.94)
- Riz Parfumé Entier (Similarity score: 6.39)
- Coop Jasminris (Similarity score: 7.37)
- Bio Par Nature,club Bio Riz Thaï Rouge (Similarity score: 7.54)
- Autour Du Riz Risotto Au Pesto (Similarity score: 7.88)
- Royal Tiger Premium Gold Quality Jasmine Rice (Similarity score: 9.10)
- Autour Du Riz Préparation Risotto Aux Cêpes (Similarity score: 9.73)
- Alnatura Langkorn Reis Parboiled (Similarity score: 9.92)
- The House Of Rice Parboiled Langkornreis (Similarity score: 10.11)
Ingredients List
- Parboiled Long Grain Rice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)