Probios Crunchy avena e cioccolato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1795kj (430 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1795kj (430 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 2.0999999046326g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.153845420250768% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.2% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- C'tro Bon Mini Muffins Pépites Chocolat C'trobon (Similarity score: 11.46)
- Yami Madeleines (Similarity score: 12.26)
- Hacendado Magdalenas Cuadradas (Similarity score: 12.49)
- Bonàrea Coulant De Chocolate (Similarity score: 12.64)
- Filigree Moelleux Au Chocolat (Similarity score: 13.47)
- Kind, Kind Inc Granola Bars (Similarity score: 14.22)
- Panettone Farcito Con Crema Al Pistacchio (Similarity score: 14.52)
- Brossard Savane Le Classique Chocolat (Similarity score: 15.01)
- Hillerest Crunchy Granola Bars (Similarity score: 17.24)
- Les Saveurs Du Clavon,distrazur Gaufres Géantes Roulées (Similarity score: 17.84)
- Les Saules Du Quercy Gaufres Geantes Les Saules Du Quercy (Similarity score: 17.99)
- Biscuiterie Du Mas De Saboth La Gaufre Roulée (Similarity score: 17.99)
- Mozian & Associates Inc Indian Ridge Farm And Bakery, Granola, Chia Cherry (Similarity score: 18.04)
- U Musli Croustillant 4 Noix (Similarity score: 18.17)
- Brossard,limagrain Savane Gateau Yaourt Nature (Similarity score: 18.31)