Private Selection Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.88g |
| Saturated Fat | 8.54g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.37320574162679% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 23.17g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Private Selection Private Selection, Ice Cream, Black Raspberry,dark Chocolate Chunks (Similarity score: 0.00)
- Crazy Good Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Mövenpick Glace Cookies & Caramel (Similarity score: 8.64)
- Authentic Italian Gelato Pops Bars (Similarity score: 10.32)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 10.43)
- Steve's Ice Cream Brooklyn Blackout Cake Ice Cream, Brooklyn Blackout Cake (Similarity score: 10.47)
- Oregon Ice Cream Organic Ice Cream (Similarity score: 10.60)
- Häagen Dazs Glaces Fruit Collection (Similarity score: 10.80)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 11.14)
- Gelatelli Strawberry Cheesecake Style (Similarity score: 11.23)
- Lenôtre,labeyrie Désir Abricots Praliné (Similarity score: 11.38)
- Mucci Sensation Mandel (Similarity score: 11.97)
- Migros, Midor Mary Jane's Almost Cookie (Similarity score: 12.89)
- Pumpkin Spice Mochi Premium Ice Cream Wrapped In Sweet, Pillowy Dough, Pumpkin Spice (Similarity score: 12.96)
- Erhard Bûche Glacée Artisanale Vanille Marron (Similarity score: 13.11)
Ingredients List
- Ice Cream
- E412
- Cellulose Gel
- E471
- E410
- E466
- E129
- E133
- Natural Flavouring
- E330
- E407
- Milk
- Chocolate Chunk
- Sugar
- Soya Oil
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Cocoa
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Raspberry Puree
- Raspberry Juice
- Whey Protein
- Propylene Glycol Monoesters
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)