Private Selection Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 7.53g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.65173288250211% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 19.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Private Selection Ice Cream, Double Vanilla (Similarity score: 1.66)
- Yarnell's Premium Ice Cream (Similarity score: 6.42)
- Ice Cream (Similarity score: 7.21)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 7.79)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 8.16)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 8.23)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 8.72)
- Golden Vanilla Ice Cream, Golden Vanilla (Similarity score: 8.74)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.74)
- Haagen Dazs Vanilla (Similarity score: 9.46)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.64)
- Vanilla Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.64)
- Three Twins Ice Cream Organic Mint Ice Cream (Similarity score: 10.22)
- Natural Ice Cream (Similarity score: 10.42)
- Alden's Organic Vanilla & Chocolate Swirl Ice Cream (Similarity score: 10.55)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificially Flavors
- E410
- Vanilla Pod
- E466
- E407
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey Protein
- Propylene Glycol Monoesters
- E412
- Cellulose Gel
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)