Private Selection, Dillon Companies Inc., Dillon Private selection, chewy confections crafted with real cherry juice, cherry jellies collection
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 25mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 25mg |
| Sugars | 75g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sunrise, Mount Franklin Foods Llc Crunchy Gummies (Similarity score: 0.00)
- Crunchy Gummies (Similarity score: 0.00)
- Hot Stop Foods Crunchy Gummies Candy (Similarity score: 0.00)
- Market Pantry Crunchy & Chewy Gummies Candy (Similarity score: 0.00)
- Consumer Value Products Inc Cvp, Crunchy Gummies (Similarity score: 0.00)
- Taikoo Natural & Traditional Red Sugar (Similarity score: 0.00)
- Tiger,flying Tiger Candy Beans (Similarity score: 6.48)
- Caramel Apple Candy Corn (Similarity score: 7.07)
- Tops, Tops Markets Llc Tops, Apple Cider Candy Corn (Similarity score: 7.07)
- Swedish Fish Swedish Fish Candy Jelly Beans Fat Free24x13 Oz (Similarity score: 7.07)
- Caramel Candy Corn (Similarity score: 7.07)
- Fruit Jelly Beans (Similarity score: 7.07)
- Queen City Candy Queen City Candy, Holiday Sours (Similarity score: 7.07)
- Truly Good Foods, Tropical Nut & Fruit Co Truly Good Foods, Holiday Sours (Similarity score: 7.07)
- Hammond's Candies, Hammond's Candies Since 1920 Llc Hammond's Candies, Hand Made Egg Shape Lollipop, Pink Lemonade (Similarity score: 8.49)
Ingredients List
- Sugar
- E150a
- E129
- E129
- E102
- E110
- E133
- E300
- Confectioner's Glaze
- E903
- E901
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- Dextrose
- Cherry Juice
- Natural And Artificial Flavouring
- E330
- Cocoa Powder
- E171
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)