Private Selection Creme Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1749kj (419 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1749kj (419 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.64g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.64g |
| Saturated Fat | 15.45g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 53.11103471983499% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.1% |
| Saturated Fat Value | 15.5g |
| Score | 22 |
| Sodium | 236mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 236mg |
| Sugars | 26.36g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Donuts Donuts Glacé Weekend (Similarity score: 12.81)
- Donuts (Similarity score: 12.81)
- Triple Chocolate Pound Cake, Triple Chocolate (Similarity score: 15.53)
- Milch Schnitte,ferrero Milchschnitte (Similarity score: 18.11)
- Milch Schnitte,ferrero Milch Schnitte (Similarity score: 18.11)
- Ferrero (Similarity score: 18.11)
- Ferrero,milchschnitte Milchschnitte (Similarity score: 18.11)
- La Madeleine Chocolat Intense (Similarity score: 18.13)
- Tops Honey Buns (Similarity score: 18.31)
- Almond Windmill Cookies (Similarity score: 18.33)
- Lil' Dutch Maid Almond Windmill Cookies, Almond Windmill (Similarity score: 18.33)
- Pam Panorama Pandoro Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 18.98)
- Loison Panettone Gran Cacao (Similarity score: 19.69)
- Patrelle Madeleine Orange Chocolat (Similarity score: 20.55)
- Fossier Madeleine Pur Beurre Saveur Orange Nappeées Chocolat (Similarity score: 20.55)
Ingredients List
- Whipped Topping
- Chocolate Ribbon
- Caramel Ribbon
- Salt
- Dextrose
- Gum Blend
- Annatto Extract And Turmeric As Color
- Nonfat Dry Milk Fortified With Vitamins
- Vitamin A
- Vitamin D
- Calcium Propionate To Retard Spoilage
- Sugar
- Flour
- Margarine
- Vegetable Oil
- Egg
- Water
- Peanut Butter Cups
- Peanut Pie Base
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)