Popping corn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 13.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yellow Popcorn Kernels, Yellow (Similarity score: 0.00)
- First Street, Smart & Final Iris Corporation Yellow Popcorn Kernels (Similarity score: 0.00)
- Hy Vee Yellow Popcorn Kernels (Similarity score: 0.00)
- Hy Vee White Popcorn Kernels (Similarity score: 0.00)
- Organic Yellow Popping Corn (Similarity score: 0.00)
- Kroger Kroger, White Popcorn (Similarity score: 0.00)
- Organic Pastry Flour (Similarity score: 0.00)
- Popcorn Kernels (Similarity score: 0.00)
- Yellow Corn Kernels (Similarity score: 2.83)
- Meijer Naturals Yellow Popping (Similarity score: 2.83)
- The Snack Artist White Corn Kernels (Similarity score: 2.83)
- Simple Truth 100% Whole Grain Purple Popcorn (Similarity score: 2.83)
- Kroger Kroger, Yellow Popcorn (Similarity score: 4.71)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc Fine Milled White Wheat Flour (Similarity score: 4.71)
- Bob's Red Mill Natural Foods Inc Organic Whole Wheat Graham Flour (Similarity score: 4.71)
Ingredients List
- Yellow Popcorn
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)