Poitrine de porc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 35% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 316mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 316mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marché Franprix Rillettes De Sardine Au Pient D'espelette (Similarity score: 12.77)
- Pilons Et Hauts De Cuisse Au Poulet Au Paprika (Similarity score: 13.20)
- Eroski Queso Fundido En Dados Light (Similarity score: 15.06)
- Sardinas En Aceite De Girasol (Similarity score: 16.08)
- Fully Cooked Pork St Louis Style Spareribs With Bbq Sauce (Similarity score: 17.93)
- Sardine A L'huile (Similarity score: 19.06)
- Le Roy&co Sardines À L'huile (Similarity score: 19.09)
- Sardines A L'huile De Tournesol (Similarity score: 19.09)
- Seaside Sardinky Ve Slaném Nálevu A Rostlinném Oleji (Similarity score: 19.09)
- Delhaize Sardines (Similarity score: 19.91)
- Osi Food Solutions Premium Burger (Similarity score: 20.42)
- American Beef Carne Para Hamburguesa Rica Burger American Beef (Similarity score: 20.71)
- Oh Yes! Cheese Pizza (Similarity score: 21.02)
- Sweet & Smoky Pork Grilled Cheese, Sweet & Smoky Pork (Similarity score: 21.52)
- Come Rico Pizzas Artesanas Jamón Y Queso (Similarity score: 22.17)