Pois chiches secs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.299999237061g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.3g |
| Saturated Fat | 0.6259999871254g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.364238262898112% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.4% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 10.699999809265g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sabarot Maïs (Similarity score: 9.96)
- Ecocesta Muesli Con Frutos Rojos Sin Gluten (Similarity score: 15.59)
- Pâtes Au Blé Bio Semi Complète (Similarity score: 15.96)
- Domino Maïs Butterfly À Éclater, Sachet (Similarity score: 17.65)
- Supersol Garbanzo (Similarity score: 18.12)
- Hiper Dino Garbanzo Lechoso Extra (Similarity score: 18.12)
- Naturgold Bio Zabkorpa (Similarity score: 18.75)
- Dennree Fusilli Tricolori (Similarity score: 19.31)
- Los Lositos Farfalle Amarillas Rojas Y Verdes (Similarity score: 19.60)
- Garofalo Tagliatelle Nido (Similarity score: 20.36)
- Vegetalia Maravilla Pasta Integral De Espelta (Similarity score: 21.13)
- Moulin Des Moines Mais Pop Corn Bio (Similarity score: 21.15)
- Conchiglioni (Similarity score: 21.36)
- L'antica Madia Riccioli 5 Colores (Similarity score: 21.36)
- Teni Crostini Per Minestra (Similarity score: 21.37)