Pois chiche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 444kj (107 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 444kj (107 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Open Nature Spinach And Mushroom Cannelloni (Similarity score: 6.67)
- Chili's Pasta Alfredo (Similarity score: 9.10)
- Clover Valley Clover Valley, Seasoned Beef Crumbles (Similarity score: 11.35)
- Marks & Spencer Butternut Spinash Et Ricotta Lasagne (Similarity score: 15.91)
- Auchan Risotto Poulet Et Champignons (Similarity score: 16.37)
- Marks & Spencer,marks & Spencer Count On Us Risotto Aux Crevettes (Similarity score: 18.40)
- Marks & Spencer Plant Kitchen Tikka Masala Rice (Similarity score: 18.68)
- Toupargel Filets De Merlu Blanc Du Cap (Similarity score: 19.66)
- Michelina's, Bellisio Foods Inc Three Cheese Ziti Marinara (Similarity score: 19.97)
- Tuscan Style Portabella Mushrooms (Similarity score: 21.09)
- Classic Five Cheese Lasagna With Low Fat Ricotta, Reduced Fat Mozzarella, Asiago, Romano & Parmesan Cheeses (Similarity score: 21.90)
- Butternut Squash Lasagna With A Creamy Sauce, Goat Cheese & Spinach, Butternut Squash Lasagna (Similarity score: 22.23)
- Blanquette De Veau (Similarity score: 22.80)
- Chili With Beans (Similarity score: 22.92)
- Gratin Dauphinois Aux Cepes (Similarity score: 23.19)