Plus linzen-groentesoep
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 259kj (62 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 259kj (62 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 9.51)
- Bonpreu Crema De Verdures (Similarity score: 10.91)
- Premium Classic Lentil (Similarity score: 12.35)
- Marks & Spencer Tomato & Basil Pasta Sauce (Similarity score: 12.50)
- Rügener Fischsoljanka (Similarity score: 12.59)
- Sonoma Pasta Sauce (Similarity score: 14.40)
- Attkins & Potts Mexican Chilli Con Carne Sauce (Similarity score: 15.12)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Three Bean Chili (Similarity score: 15.73)
- Biocoop Sauce Tomate Aux Protéines De Soja (Similarity score: 15.79)
- Sugo Al Basilico (Similarity score: 16.35)
- Food Lion Great Northern Beans (Similarity score: 16.44)
- Hannaford Great Northern Beans (Similarity score: 16.44)
- La Vie Claire Velouté Petits Pois (Similarity score: 16.69)
- Hacendado Pisto De Verduras Congelado (Similarity score: 16.69)
- Esselunga Minestra Di Verdura E Legumi Con Quinoa E Ceci (Similarity score: 16.83)
Ingredients List
- Water
- Spice
- Wheat Gluten
- Olive Oil
- Modified Corn Starch
- Natural Flavouring
- Celery
- Onion Powder
- Parsley
- Garlic Powder
- Chickpea
- Red Bell Pepper
- Corn Starch
- Vegetable Broth
- Green Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)