Plant based organic breakfast patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1485kj (355 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1485kj (355 calories/kcal) |
| Fiber | 6.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.79g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.79g |
| Saturated Fat | 3.29g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 7 |
| Sodium | 408mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 408mg |
| Sugars | 5.26g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Arnaboldi Soupe Quinoa Et Lentilles (Similarity score: 15.97)
- Weltgold Paniermehl (paneermeel) (Similarity score: 16.69)
- Sharwoods Fine Egg Noodles (Similarity score: 17.24)
- Multipast Multipast Mucenici (Similarity score: 18.66)
- Les Mouettes D'arvor Sardines À L'huile D'olive Route Du Rhum 2014 (Similarity score: 19.30)
- Bellbake Paniermehl (Similarity score: 19.48)
- Belbake Paniemehl (Similarity score: 19.48)
- Chipotle Chili Mixin's, Chipotle (Similarity score: 20.08)
- Nikko Mushroom Noodles (Similarity score: 20.30)
- Artisans Et Talents,artisans Et Talents Au Service Des Boulangers Et Pâtissiers Farine De Blé T,65 Metro Chef (Similarity score: 20.46)
- Levanthym Zaatar (Similarity score: 20.47)
- Smoked Herring Fillets In Oil (Similarity score: 20.68)
- Pescanova Patas De Pulpo Cocido En Su Jugo (Similarity score: 20.90)
- Herring Fillets In Oil Lightly Smoked (Similarity score: 21.05)
- Brioche Pasquier Briochettes Bio X 8 (Similarity score: 21.07)
Ingredients List
- Plant Based Crumbles
- Onion Powder
- Water
- Garlic
- Sugar
- Natural Flavouring
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Spice
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)