Pizza Pepperoni
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 4.6999998092651g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 42.727270993319095% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.7% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 480.00001907348mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 3.5999999046326g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Condis Tortelloni (Similarity score: 9.24)
- Tarte 3 Fromages Sans Gluten (Similarity score: 10.24)
- Giovanni Rana Ravioli Parmesan Et Ricotta (Similarity score: 10.80)
- Herta Tendre Croc L'original Jambon Fromage (Similarity score: 10.93)
- Double Pepperoni & Chorizo Pizza (Similarity score: 11.37)
- Gnochettis, Tomates Séchées, Légumes Confits (Similarity score: 11.91)
- Migros Happy Hour Schinkengipfeli Mit Schinkenfüllung (Similarity score: 12.81)
- Boudin Noir Aux Oignons (Similarity score: 12.86)
- Migros Croissants Au Jambon (Similarity score: 13.12)
- Lustucru Tortellini Bacon Fumé Chèvre (Similarity score: 13.59)
- Daunat Le Savoyard (Similarity score: 14.36)
- Good Fella's Deep Pan Baked Deliciously Cheesy (Similarity score: 14.78)
- Le Kiosque À Sandwiches Ciabatta Jambon Emmental Beurre Doux (Similarity score: 15.43)
- Il Viaggiator Goloso Tortellini Alla Carne (Similarity score: 15.77)
- Grandiosa,orkla Grandiosa X Tra Allt Holy Pepperoni (Similarity score: 16.28)