Pizza Margherita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 774kj (185 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 774kj (185 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.6g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 53.48837209302325% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.5% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 520mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 520mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bennet Pizza Margherita (Similarity score: 0.00)
- Pizza Margherita (Similarity score: 0.00)
- Thin Crust Hawaiian Style Pizza (Similarity score: 8.98)
- Toque Du Chef,lidl Galette Au Blé Noir Lardons, Chèvre Et Emmental (Similarity score: 12.07)
- Tegut Pizza Pancetta (Similarity score: 12.33)
- Carte Nature Pizza Royale (Similarity score: 12.43)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 14.18)
- Roberto Sa Meyrin Lasagne Frais Au Saumon Fumé (Similarity score: 14.71)
- Soavegel Gran Crocchè (Similarity score: 15.23)
- Pizza (Similarity score: 16.64)
- Equinox Carbonnades De Boeuf (Similarity score: 16.87)
- Farmer's Gold Croquettes (Similarity score: 16.91)
- Auchan Croques Bechamel (Similarity score: 17.79)
- Little Jammin' Chicken Sliders (Similarity score: 20.01)
- Top Budget 10 Burgers Carson Surgelés (15% Mg) (Similarity score: 20.50)