Pizza Margherita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 37.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 543.9999999999999mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 544mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pizza Margherita (Similarity score: 0.00)
- San Luis Bean & Cheese Burrito (Similarity score: 11.31)
- Italian Style Sub With Pepperoni, Genoa Salami, Ham, Reduced Fat Mozzarella Cheese, And Tomato Sauce In A Seasoned Crust Sandwich, Seasoned Crust (Similarity score: 12.11)
- De Angelis Gran Tortello (Similarity score: 12.45)
- Cheese And Spinach Stuffed Naan (Similarity score: 13.63)
- Stuffed Crust Pepperoni Pizza (Similarity score: 14.49)
- Pepperoni Self Rising Stuffed Crust Pizza, Pepperoni (Similarity score: 14.49)
- Flatbread Pizza (Similarity score: 14.77)
- Pulled Pork Bbq Puff Snack (Similarity score: 15.21)
- Cheese Stuffed Crust Supreme Pizza (Similarity score: 15.25)
- Rising Crust Three Meat Pizza (Similarity score: 15.56)
- Stoeffler Stoeffler Flammekueche Lardons Oignons Les 3 Flammekueches De 350 G (Similarity score: 16.27)
- Meijer Rising Crust Pizza (Similarity score: 17.51)
- Coolback Steinofenbrötchen Rustikal (Similarity score: 17.59)
- Comtesse Du Barry Terrine (Similarity score: 18.49)