Pizza barbacoa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 50.632911392405056% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.6% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 440.00000000000006mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 440mg |
| Sugars | 9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gut & Günstig Tortellini Käse Honig (Similarity score: 8.43)
- Hand Finished Pizza Margherita (Similarity score: 10.67)
- Supreme Sausage, Pepperoni, Green Peppers, Red Peppers, Onions Thin Crispy Crust Pizza, Supreme (Similarity score: 13.55)
- Nature & Cie Pizza 3 Fromages (Similarity score: 13.75)
- Trattoria Alfredo Pizza Saumon Cuite Au Feu De Bois (Similarity score: 13.76)
- L'atelier Blini Prefou Extra Chèvre Thym Et Miel (Similarity score: 14.06)
- Lustucru,panzani Girasoli Tomate Basilic Mozarella (Similarity score: 14.25)
- Dr Oeker Pizzs Giuseppe (Similarity score: 14.60)
- Dessaint Quiche Lorraine (Similarity score: 15.01)
- Trattoria Alfredo Pizza Al Salame (Similarity score: 15.39)
- Alfredo Deliziosa (Similarity score: 15.39)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 15.64)
- Pizza Margherita Lactose Free (Similarity score: 15.83)
- Belle France Pizza Au Chèvre (Similarity score: 15.84)
- Delhaize Quiche Jambon Poireau (Similarity score: 15.88)