Pizza 3 Fromages
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 35.38461538461538% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.4% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 400mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 400mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Burritos (Similarity score: 7.43)
- El Monterey Fresh Baked Burritos Tortilla (Similarity score: 7.43)
- Egg, Sausage, Bacon & Cheese Burritos, Egg, Sausage, Bacon & Cheese (Similarity score: 7.43)
- Migros Pizza Margherita (Similarity score: 7.79)
- Toupargel Pizza Royale Familiale (Similarity score: 7.98)
- Good Food Made Simple Uncured Canadian Bacon Breakfast Burrito, Uncured Canadian Bacon (Similarity score: 8.50)
- El Monterey Signature Meat Lovers Breakfast Burrito (Similarity score: 9.67)
- Target Stores Margherita Rising Crust Pizza (Similarity score: 11.93)
- Samosas Au Boeuf (Similarity score: 12.04)
- Quorn Quorn Pepperoni Style Slices 100g (Similarity score: 12.15)
- El Corte Inglés Pizza De Atún Y Queso (Similarity score: 13.16)
- La Ferme De Challonges Quenelle De La Ferme (Similarity score: 13.75)
- Bio Inside Pizza Margherita (Similarity score: 13.86)
- Egg, Canadian Style Bacon & Cheese Burrito, Egg, Canadian Style Bacon & Cheese (Similarity score: 14.33)
- Wild Mushroom Ravioli Cooked Pasta (Similarity score: 14.91)